Znaki zakazu i nie tylko – kto ma możliwość ich stawiania?

Zwykle nie mamy wiedzy na temat tego, czy możemy postawić znak drogowy na własną rękę a to nawet na swoim prywatnym terenie, strefie mieszkalnej, czy też na drodze wewnętrznej.  Co więcej, często nie wiemy nawet skąd możemy je pozyskać oraz czy możemy zrobić to samodzielnie. Zamiast ryzykować i robić to bez jakiejkolwiek wiedzy w tym temacie, uzyskajmy wcześniej informacje na temat tego, co mówi nam na ten temat prawo.

Kto ma możliwość ustawiania znaków drogowych zgodnie z prawem?

Niektórzy, chcący ustawić na swojej posesji np. drogowe znaki zakazu,  zwykle nie mają pewności co do tego, czy zachodzi możliwość ich zakupu. Jeśli postawimy znak b1, jako właściciel nie będziemy musieli martwić się, że na naszej posesji pojawiają się obcy kierowcy oraz piesi. Chociaż może udać się nam pozyskać taki znak, jednak ustawianie go bez zezwolenia może poskutkować poważnymi konsekwencjami.

Jeśli nawet znak pozyskany przez nas wykonany był przez producenta znaków, a posiadane przez niego parametry są zgodne z przepisami, nie może być to równoznacznie z tym, że postawienie go będzie czymś legalnym. Montowanie znaków drogowych musi być zlecone odpowiednim służbom, a to wcześniej wymaga jeszcze uzyskania stosownej zgody. Powinniśmy wiedzieć, jakie przepisy są istotne i na które się powołać, ale też w jaki sposób otrzymamy zgodę.

Przepisy informują nas, jak i gdzie możemy umieszczać znaki, co jest dobrą wieścią dla kierowców i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Pozwala to bowiem zapobiec dojścia do paraliżu komunikacyjnego, ale też wyniknięcia samowolki związanej z oznakowaniem prywatnych terenów, dróg wewnętrznych, czy też stref zamieszkania. Ponadto, obsługa znaków drogowych, tych poziomych oraz pionowych, leży po stronie specjalistach, z pewnych firm. Kiedy prowadzone są roboty, budowlane firmy zmuszone są wypożyczyć znaki drogowe z wypożyczalni i stawiać je zgodnie z zasadami. Kiedy nie mamy pewności co do tego, jak postawić znaki, lepiej z tego zrezygnować.

 

 

 

Polecamy:
Jak w prosty i funkcjonalny sposób zaaranżować jadalnię?