Nowy Ład, wielkie zamieszanie a doradztwo podatkowe

Wprowadzenie nowego porządku podatkowego, a wraz z nim szeregu zmian w przepisach podatkowych spowodowało, że doradcy podatkowi zyskali wielu klientów, którzy do tej pory samodzielnie radzili sobie z rozliczeniami z fiskusem.

Skomplikowanie rozliczeń

Wraz z początkiem 2022 roku przybyło osób potrzebujących porady, jakiej udzielić może jedynie doradca podatkowy Bydgoszcz. Przepisy zmieniły się w wielu kwestiach bardzo radykalnie, co więcej styczeń przyniósł zmiany nieostateczne, już w drugim kwartale przedsiębiorców czekały kolejne zmiany, już bardziej kosmetyczne i dotyczące wybranych zagadnień, ale jednak. Gdy wydawałoby się, że nowy ład nabrał na przejrzystości, zaczęliśmy się zorientować w jego podstawach, nadchodzi koniec roku i kolejne zmiany podatkowe. Dla wielu osób nie będzie to łatwe rozliczenie, może wymagać konsultacji z doradcą podatkowym. Rozliczenie podatkowe za rok 2022 może okazać się nad wyraz trudne. Jeśli nie umiemy odnaleźć się w gąszczu przepisów warto jest udać się na konsultację z praktykiem i fachowcem. Doradca podatkowy poradzi nam najbardziej optymalne rozwiązania podatkowe, nie uwzględniają przepisy prawa oraz interes klienta.

Dla wielu przedsiębiorców Nowy Ład zmienił bardzo wiele, zmieniły się stawki podatkowe, sposoby odliczeń, możliwości obniżenia podatków dla danej działalności itp. Sytuację dodatkowo skomplikowały kwestie ustaleń składki zdrowotnej, zależne od wykonywanej profesji.

Powszechność usług

Od czasu gdy porady podatkowe obecne są w internecie możemy umówić spotkanie online. W Wersji online nie mamy już wymówki, jaka dotąd był brak czasu na udanie się do kancelarii podatkowej, omówienie problemu itp. Oczywiście stacjonarne porady nadal są dostępne, niemniej stały się o wiele mniej popularne. Usługi doradcy podatkowego online spowodowały też ich większą popularność, dostępność, atrakcyjność/ Aktualnie możemy skorzystać z doradcy podatkowego w dowolnej chwili, wystarczy wypełnić formularz online, dostarczyć dokumenty, opisać problem, a porada przyjdzie nam na maila lub możemy skorzystać z konsultacji online w czasie rzeczywistym za pomocą komunikatora. Wraz z upowszechnieniem się usług doradczych wzrosła też konkurencja. Należy jednak uważać na osoby podszywające się pod profesjonalnych doradców podatkowych. Warto pamiętać, iż doradca podatkowy to zawód, na którego wykonywanie niezbędna jest licencja, jaka uzyskać można w drodze egzaminu państwowego potwierdzającego kompetencje z dziedziny prawa podatkowego.

Koszty usług a korzyści

Koszty doradztwa podatkowego w kancelarii podatkowej nie są zbyt wysokie, zwłaszcza gdy spojrzymy na to od strony uzyskanych korzyści. Fachowe porady potrafią nam zaoszczędzić wielu kosztów związanych z podatkami, tym samym inwestycja w poradę bywa sumą znikomą. Tanie doradztwo podatkowe wcale nie musi oznaczać kiepskiej jakości porad i rozwiązań. Zdarza się, iż doradcy podatkowi z mniejszym doświadczeniem zaniżają ceny, by pozyskać klientów, nabyć praktyki. Również renomowane kancelarie podatkowe nie dają gwarancji na niezawodność swoich porad. Tym samym szukając zaufanego doradcy podatkowego trzeba przeanalizować kilka ofert, być może nawet skorzystać z kilku różnych i porównać obsługę, jakość usługi, wartość porady w stosunku do ceny.