Chcesz zwiększyć wydajność i rentowność swojego magazynu? Mamy dla Ciebie wskazówki!

Choć to stary frazes, czas to pieniądz. A jeśli tracisz czas na poruszanie się po magazynie lub znajdowanie odpowiednich artykułów i materiałów potrzebnych do realizacji zamówień, możemy Cię zapewnić, że tracisz pieniądze — nawet jeśli mogą one nie odbić się bezpośrednio na Twoich wynikach finansowych.

Zasadniczo Twój magazyn jest albo miejscem, w którym możesz zwiększyć swoją wydajność i rentowność, albo miejscem, w którym są one spowalniane. Poza wydajnością i produktywnością źle zaprojektowany układ magazynu może również stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto przebudować plan magazynu, aby zoptymalizować go w pełni. Jeśli logistyczna optymalizacja magazynu ci się powiedzie, twoje zyski prawdopodobnie wzrosną, a dodatkowe przychody możesz przekazać swoim klientom i pracownikom. W tym poście przyjrzymy się kilku wskazówkom dotyczącym optymalizacji układu magazynu.

Zrób mapę magazynu

Tworząc magazyn, nie możesz go po prostu zmanipulować. Musisz mieć pomysł na to, co może najlepiej działać, aby usprawnić produktywność. To powiedziawszy, weź kartkę papieru lub odpal komputer i zaplanuj, gdzie wszystko może się udać. Obejmuje to nie tylko sprzęt i materiały magazynowe, ale także biura, drzwi, punkty wejścia i wyjścia, pokoje socjalne i wiele innych. Pomysł powinien polegać na optymalizacji układu i projektu oraz zmniejszeniu wszelkich wąskich gardeł, które mogą wystąpić.

Zdefiniuj swoje cele

Oprócz ogólnego wyobrażenia o tym, jak ma wyglądać układ, powinieneś także mieć na uwadze pewne cele, które chcesz osiągnąć. Jeśli poświęcisz czas na wyznaczenie pewnych celów, a następnie wytyczysz kurs ich osiągnięcia, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że odniesiesz w tym sukces. Nie wszystkie organizacje magazynowe są takie same, więc nie wszystkie cele będą takie same. Jeśli potrzebujesz pomocy w zdefiniowaniu niektórych celów, przeczytaj następną wskazówkę.

Zidentyfikuj problemy

Jakie są najważniejsze problemy Twoich pracowników związane z obecnym układem magazynu? Czy znalezienie zapasów i materiałów w magazynie jest zbyt trudne? Czy skrzynie z narzędziami to niezorganizowany bałagan? Czy spędzają zbyt dużo czasu na zarządzaniu zapasami? Kiedy możesz zidentyfikować punkty problemowe, które chcesz poprawić, określenie celów i optymalizacja układu może stać się znacznie bardziej oczywista. Upewnij się, że angażujesz swoich pracowników we wszelkie zmiany układu. Jeśli są częścią procesu, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że będą opowiadać się za wszelkimi zmianami, gdy one wystąpią.

Zaplanuj skalowalność

W idealnej sytuacji optymalizujesz układ magazynu, aby zwiększyć produktywność, wydajność i ostatecznie zyski. A jeśli jesteś w stanie zrobić wszystkie te rzeczy, istnieje duża szansa, że rozwiniesz swoją działalność na wyższy poziom. Biorąc to wszystko pod uwagę, upewnij się, że zaprojektowałeś nowy układ magazynu w taki sposób, aby skalować go w miarę wzrostu obrotów.

Pamiętaj, że optymalizujesz układ magazynu, aby móc lepiej zarządzać całą operacją. Jeśli jest dobrze wykonany, powinien przełożyć się na większy biznes i większe przychody. Upewnij się, że jesteś w stanie sobie z tym poradzić.