Naturalnie odporna i delikatna – wełna z alpaki

Alpaka mogła zostać stworzona specjalnie jako doskonały producent włókien przy minimalnym wpływie na środowisko. Te południowoamerykańskie wielbłądowate nigdy nie zostały udomowione w takim stopniu jak owce, dzięki czemu zachowują wyższy stopień naturalnej odporności na choroby. W przeciwieństwie do owiec wymagają one niewielkiej lub żadnej regularnej obróbki pestycydami, ponieważ są znacznie mniej podatne na inwazje pasożytnicze. Ich pastwiska nie wymagają nawozu – w rzeczywistości lepiej radzą sobie ze słabym wypasem, ponieważ w swojej półpustynnej ojczyźnie przystosowały się naturalnie do paszy bogatej w błonnik. Ich runo nie wymaga szorowania w celu usunięcia lanoliny.

Delikatne pranie jest wystarczające

Ten miękki, lśniący polar dość łatwo przyjmie barwniki, ale po co się męczyć? Alpaki występują w szerszej gamie naturalnych kolorów niż jakiekolwiek inne zwierzę włókniste – w rzeczywistości – 22, w tym prawdziwie głęboka czerń, poprzez brąz i rdzawą, a także różne odcienie szarości, płowe, miodowe i od delikatnej moreli po jasną. szampan i czysta biel. Tak więc żadne toksyczne pozostałości chemiczne nie pozostają we włóknie ani w środowisku, po prostu dlatego, że nie ma powodu, aby używać tych szkodliwych chemikaliów w hodowli alpak lub przetwarzaniu ich runa.

Płaszcz z alpaki: zbyt piękny, aby mógł być prawdziwy?

Najbardziej atrakcyjną cechą alpaki jest jednak połączenie delikatności i wytrzymałości. Najlepsze runo alpaki jest delikatne i jedwabiste w dotyku, porównywalne do kaszmiru, ale ma kilkakrotnie większą wytrzymałość na rozciąganie przy tej samej średnicy włókna. Pozwala to na przędzenie bardzo cienkiej przędzy, tworząc pięknie miękkie ubrania – każdy płaszcz z alpaki jest wytrzymały i cudownie lekki. Ta delikatność zapewnia dodatkową korzyść: włókno jest zbyt miękkie i delikatne, aby podrażniać skórę, więc nie ma wysypki ani kłucia.

Jeśli to wszystko brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, zaznaczę, że jest tylko jedna wada: ograniczona dostępność alpaki. Tylko 4000 ton tego wyjątkowego włókna jest produkowanych każdego roku na całym świecie, co czyni go jeszcze rzadszym i bardziej ekskluzywnym materiałem niż kaszmir, w ilości około 5000 ton. Odpowiada to prawie 2 milionom ton wełny owczej. Nic dziwnego, że alpaka była uważana za prawdziwy skarb Inków!

Ze względu na dodatkową trudność w obróbce włókien i pożądane właściwości, produkty wykonane z alpaki są zwykle bardziej wartościowe niż te wykonane z owczej wełny.

Jak powstaje wełna alpaki i czy jest humanitarna?

Producenci dbają o to, jak traktowane są zwierzęta przy produkcji odzieży z alpaki i dbają o zdrowie ziemi. Zadają więc trudne pytanie: w jaki sposób zapewnić, że alpaki będą dobrze traktowane przez ludzi, którzy je hodują, a następnie zbierają wełnę? Czy wełna alpaki jest humanitarna?

Alpaki to udomowione zwierzęta, które od tysięcy lat żyją razem z człowiekiem. Nie żyją na wolności. Większość alpak w Ameryce Południowej jest hodowana i pielęgnowana w małych grupach na rodzinnych pastwiskach w Andach. Dla wielu z tych rodzin alpaki są uważane za członków rodziny. Alpaki to łagodne, przyjazne zwierzęta, które mają własne osobowości. Włókno ze zwierząt jest często źródłem części garderoby rodziny i zwykle głównym źródłem dochodu. Opieka nad alpakami leży w najlepszym interesie rodziny, ponieważ bez nich życie w Andach może być bardzo trudne.

Polecamy:
Kiedy należy wystawić fakturę, by nie złamać prawa?