Wysyłka paczek spedycją – w czym jest lepsza od tradycyjnej poczty?

moving-baggage

Dzisiejszy, światowy biznes nie mógłby istnieć bez spedycji. Wielu przedsiębiorców, handlowców itp., bazuje przede wszystkim na dobrym transporcie nie tylko dla swych przesyłek, ale także dla siebie. Tzw. delegacje – są normą praktycznie od „zawsze”. Bez delegacji firmy stałyby się odizolowanymi tworami i przestałyby się po prostu rozwijać.

A jeśli firma przestaje się rozwijać, to w krótkim czasie może zacząć staczać się po równi pochyłej nie dlatego, że jest źle zarządzana, ale dlatego, że się nie rozwija. Wszystko jest w ruchu i to właśnie ten „ruch” sprawia, że rozwój jest rzeczą niezbędną. Stagnacja może być dobra, ale tylko na chwilę. Jeśli tak „chwila” minie, firma upadnie. Często problemem jest ustalenie, jak długo taka chwila może trwać i kiedy już minęła. Wyczucie w biznesie – to priorytet, determinujący istnienie całej firmy, której rozwój zależy od kontaktów z klientami, czy innymi przedsiębiorcami. Najczęściej, udostępnienie tego kontaktu oferują firmy spedycyjne, ale również tradycyjna poczta. Przedsiębiorca może prowadzić zarówno korespondencję listowną jak i wysyłać paczki. Szczególnie, jeśli chodzi o przedsiębiorców, prowadzących swoje biznesy online. Np. sklepy internetowe nie miałyby prawa bytu, gdyby nie spedycja.

Z czyich usług najlepiej korzystać?

Wszystko zależy od tego, co akurat mamy do wysłania oraz od tego, komu tak naprawdę chcemy zaufać. Jest jednak podstawowa zasada różniąca usługi pocztowe, od usług spedycyjnych. Kurier pracujący dla poczty nie przyjedzie do nas do domu po odbiór paczki, czy listu. Natomiast kurier innych firm na pewno to zrobi. Można takiego kuriera zamówić przez internet, lub nawet telefonicznie. Na pocztę trzeba iść osobiście. A przecież nie każdy ma na to czas. Kto może wyobrazić sobie aktywnego przedsiębiorcę, stojącego w kolejce na poczcie? Oczywiście, może on wysłać swojego pracownika, tylko czy taki pracownik nie ma nic innego (bardziej pożytecznego) do roboty? Usługi pocztowe nie są złe, tylko (także) nie są dla każdego. Jeśli ktoś ma czas, może iść na pocztę z paczką, czy listem. Przedsiębiorcy zazwyczaj takiego czasu nie mają.

Sprawdź również ceny na tanie paczki z Polski

Usługi spedycyjne, czy poczta?

Jeśli chodzi o rodzaj wykonywanych usług, to tutaj nie ma różnicy. W jednym i drugim wypadku, paczki, czy mniejsza korespondencja jest dostarczana do odbiorcy samochodami w określonym terminie. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj przesyłki wybierzemy. Choć wysyłka pocztą może się znacznie opóźnić w stosunku do wysyłki kurierem. Kurier zazwyczaj dostarcza przesyłkę już na drugi dzień po odbiorze jej od nadawcy. Z pocztą może być różnie, a to dlatego, że przesyłka ekonomiczna „idzie” dłużej, niż np. priorytetowa. W spedycji często nie ma takich rozgraniczeń. Jeśli chodzi o ubezpieczenie, również tutaj są niewielkie różnice. Gdyby przesyłkę „zgubiła” poczta, trzeba czekać aż dwa tygodnie z ewentualną reklamacją. W spedycji ten czas jest znacznie krótszy. Każdy może wybrać swojego przewoźnika w zależności od własnych potrzeb.

Polecamy również:
Zabezpieczenie zawartości paczki