Zawód programista – dlaczego warto?

IT Career - Golden Color Text on Dark Blue Digital Background.

Branża IT zyskała niesamowitą popularność odkąd Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło swoje prognozy. Deficyt specjalistów IT obecnie szacowany jest na około 20%. Prognozy informują, że w 2020 r. brak kadry tej branży może wynosić nawet 50%. Nie ma się więc co dziwić, że już teraz specjaliści branży IT są rozchwytywani oraz mogą się cieszyć całą gamą dodatkowych przywilejów.

Programista – charakterystyka zawodu

Programista realizuje szereg powierzonych mu zadań. Zajmuję się głównie pisaniem kodu, który tworzy funkcjonalności, na podstawie dokumentacji projektu. Wytyczne te mają najczęściej formę kilku/kilkunastu plików World/PDF. Najczęściej programista pracuje przy jednym projekcie. Może to być praca samodzielna, na zlecenie lub stanowić trybik większej maszyny, gdzie programista jest częścią zespołu. Do zadań programisty należy także wsparcie poprzednich projektów czy poprawki i uzupełniania już zakończonych zadań. Programista musi posiadać specjalistyczną wiedzę. Znać minimum jeden język kodowania. Stopniowo jego umiejętności zostają rozszerzone o kolejne języki programistyczne. Dla pracodawcy nie jest najważniejsze formalne wykształcenie specjalisty IT. Od ukończonych studiów informatycznych, ważniejsza jest podstawowa wiedza i potwierdzone kompetencje – doświadczenie projektowe. Resztę wiedzy programista zdobywa w praktyce lub od bardziej doświadczonych kolegów. Tu należy wspomnieć o specyfice społeczności programistów. Jest to grupa zawodowa niezwykle otwarta na wymianę wiedzy oraz wzajemną pomoc. Gdy pojawia się problem inspiracji na jego rozwiązanie programiści szukają wspólnie, czy to w zespole, poprzez internet gdzie programiści tworzą swoje społeczności.

Programista – przywileje

Jak zostało wspomniane pracodawcy przyznają wiele dodatkowych przywilejów specjalistom branży IT. Często nie obowiązuje ich dress code w miejscu pracy. By zwiększyć komfort pracy często otrzymują dodatkowy monitor czy komputer. W jeden dzień w tygodniu mogą liczyć na drobne przekąski w postaci owoców czy warzyw. Często praktyką są także integracyjne wyjazdy czy spotkania. Zarobki programisty wybiegają znacznie ponad średnią krajową. Wraz z przybywającym doświadczeniem i zdobywaną wiedzą podlegają systematycznemu zwiększeniu.